Všední den v Gossengrünu v 19. a poč. 20. století
Spolky v Gossengrünu do r.1938
Sdružení veteránů
Sdružení veteránů bylo založeno v roce 1868, jeho vlajka byla vysvěcena dne 28. května 1877. Sdružení se skládalo ze dva a půl praporu a z dvou rot. Dlouholetým majorem a čestným velitelem byl Josef Erlbeck.
Mužský pěvecký sbor
Mužský sbor byl založen v roce 1859, v roce 1898 měl asi 60 členů. Měl vedoucí roli v kulturním životě v Gossengrünu.
Dobrovolní hasiči Hasičský sbor byl založen v roce 1887, v r.1898 měli 80 členů. Poslední velitelé hasičů byli Franz Brusch a Anton Egermaier.Zemědělské Casino
To bylo založeno v roce 1893 a v r. 1898 mělo na 60 členů. Klub sloužil pro společné obstarání zemědělské poptávky. V roce 1938 bylo rozpuštěno.
Ostrostřelci
Předchůdcem této "sportovní střelecké společnosti" byl Ochranný sbor, založený v roce 1800. První kapitán tohoto Ochranného sboru byl Andreas Dürbeck. V roce 1815 "byli uspořádáni a upraveni", noví střelci Gossengrünu. V tomto roce, pod vedením zvoleného kapitána Wenzela Vogla, následovalo uniformování střelců a pořízení vlajky. Tato vlajka byla darována slečnou von Eben, látka k ní byla poskytnuta slečnou von Spiegl. Vysvěcení vlajky se konalo 29. Srpna 1815 v Gossengrünu ve farním kostele pražským arcibiskupem p.Chlumczansky. V roce1881 obdržel sbor novou vlajku. Sbor měl později i svou vlastní kapelu. První klubovna byla postavena v roce 1790 vedle Erlbeckschen Teichl (rybník Erlbecků) na silnici ze Gossengrünu do Libenau. Ta byla používána střelci do roku 1801, kdy vyhořela. Poté byla postavena provizorní střelnice u Pivovaru a konečně v roce 1865 "Střelecký dům". Poslední velitel byl kapitán Hugo Metzler, poslední nadporučík řezník Stolz.
Svaz Němců
Místní pobočka Gossengrünu Svazu Němců v Čechách byla založena v roce 1894, v roce1898 měla již 125 členů. Sdružení mělo vlastní knihovnu a významně přispělo k formování kulturního života v našem městě. Především jejich zásluhou bylo uspořádání domácího a hudebního festivalu v roce 1935.
Národní garda
V roce 1848 vznikla silná 80ti členná Národní garda. Anton Klug poskytl státní vlajku, která byla vysvěcena 21. května 1848. Hrabě Josef von Auersperg daroval jako sponzor sboru 100 zlatých a 5 sudů piva. Po rozpuštění Národní gardy dostal vlajku Spolek ostrostřelců.
Sdružení válečných veteránů
Kromě Sdružení veteránů vzniklo později toto Sdružení válečných veteránů. Členem mohl být jen ten, kdo aktivně sloužil.
Tělocvičná jednota
Tělocvičná jednota Gossengrün byla založena v roce 1911. Zakládajícími členy byli ředitel Bauer, Dr. Gröbner, učitel Schnabl, učitel Bäuml, Josef Schnabl, Joseph Hammerl. Tělocvična byla v národní škole, sportovní hřiště u hřbitova. Jednota byla rozpuštěna v roce 1938/39 a byla začleněna do říšského svazu pro tělesnou výchovu. Poslední klubový výbor byl ve složení:
Předseda Karl Egermaier
Tělovýchovný instruktor Ernst Dörfler (Bittner-Ernst)
Mládežnický instruktor František Dorschner
Zimní sporty vedl Anton Bergmann
Organizační záležitosti Josef Unger
Tajemník a pokladník William Erlbeck
Místopředseda Bruno Schönecker
Pracovní, tělocvičný a sportovní spolek
Toto sdružení vzniklo v roce 1919 a dokázalo se udržet pouze do roku 1930.Sportovní klub
Fotbalisté Gossengrünu byli organizováni v tomto klubu.
Křesťanský život
Náboženské svátky byly slaveny v Gossengrünu stejně jako v ostatních částech Chebska. Křesťanský svátek Petra a Pavla se koná vždy 29. června se slavnostní bohoslužbou. Zejména byly konány slavnostní pobožnosti a pobožnost vzkříšení. Ve třech dnech před dnem Nanebevstoupení Páně se každé ráno konalo po Svaté mši slavnostní procesí.
V pondělí ke kapli Nejsvětější Trojice na cestě zpět pčes kamenné kříže a kříži u kostela.
V úterý k Libnovské kapli kolem "Tonls Kreutz".
Ve středu ke kapli Johanniskapelle (Kaplička Svatojánská).
Pouť do Maria Kulm (Chlum sv. Máří)
Nedaleké poutní město chebska, Chlum sv. Máří, bylo především na Svatodušní svátky také cílem mnoha věřících z farnosti Gossengrün. Spolu s dalšími skupinami z Krušných hor a severní poutního Egerlandu šli farníci z Gossengrünu přes Marklesgrün (Markvarec) a Littengrün (Lítov) do Chlumu sv. Máří. Často vedli poutníky modlitební vůdci (předříkávači motliteb). Po slavnostní mši a slavnostním kázáním probošta Křižovníků s červenou hvězdou z Marie Kulmu se o poutníky pro jejich fyzické blaho postarali četné restaurace a pouliční stánky. Známé chlumské "Lichtlweiber" ("svíčkové báby") prodávaly u této příležitosti posvátné svíčky, obrázky svatých a podobné předměty náboženského charakteru. Poutníci z Gossengrünu se vrátili domů až v odpoledních hodinách. Jiné skupiny poutníků, jako z Graslitz (Kraslice) a z Bleistadt (Oloví) dělaly zastávku k odpočinku v Gossengrünu.
Kulturní život v Gossengrünu
Nositelem kulturního života v Gossengrün byly především kněží, učitelé a různé spolky. Vrcholem tohoto, výhradně podporované soukromé iniciativy, kulturního života, byly koncerty, divadelní a operní představení.
Hudební kapely
Před první světovou válkou, měl Gossengrün dvě kapely, konkrétně Kapela Ochranného sboru a Kapela veteránů. Kapela Ochranného sboru byla zachována až do konce první světové války. Její nejslavnější dirigent byl Joseph Dörfler ( hostinský Stampfer) a Karl Raab. Kapela veteránů hrála rovněž až do roku 1918. Po první světové válce, byla obnovena a dosáhla pod taktovkou Josefa Dörfler (hostinský Pepp) velikosti až 38 muzikantů. Největší akce této kapely byla účast v hudebním festivalu v Graslitz (Kraslicích). Posílená kapela na 56 muzikantů hrála na náměstí v Graslitz za pochodu slavnostního průvodu. Byla tehdy nafilmována a byla uvedena v kinech.
Salonní orchestr Gossengrün
vznikl po roce 1918. Tento malý 9ti členný orchestr byl však široko daleko dobře známý a byl zván pravidelně na koncerty v okolních městech. Hlavním problémem byla přeprava basy, protože všechny trasy se konaly pěšky. Tím, že se střídavě basa nesla, byla tato otázka byla vyřešena. Salonní orchestr pořádal ve spolupráci s pěveckým sborem vánoční koncerty, které byly všeobecně známé a populární.
Klubové kapely
Po první světové válce vznikaly četné malé klubové kapely, které hrály hlavně v kavárnách ve městě. Byly známy do kaple "Stolní společnost Cirkus Bock" a "Strichklub", poslední hlavně známý svou extravagantností. Kolem roku 1930 tyto kapely zanikly.
Dětská kapela
byla postavena s láskou a trpělivostí učitele hudby p.Dörflera jako Dětský dechový orchestr. Tato dětská kapela byla velmi dobře známá a byla odměněna v r.1935 při slavnostním průvodu v Eger(Chebu) bohatý potlesk. Příslovečná hudebnost chebské oblasti byl také znát i v Gossengrünu. Z četných rodin pocházely profesionální hudebníci pro orchestry, které hrály v lázeňském trojúhelníku. Dokonce i dnes, hrají krajkovští v rádiu a lázeňských orchestrech.
Divadlo
Především pěvecký sbor přinesl v mnoha hrách do Gossengrünu rovněž operety. Před první světovou válkou fungovala tovární hala jako divadlo, po vzniku Střelnice se hrálo v tamním sálu. Byly hrány následující kusy: Cikánský baron, Víra a vlast, Tanec štěstí, Lásky a intriky, Dráteník, Kapitán Köpenick, Veselý sedlák. Program začínal často ve 20 hodin a končil v nejdříve v 1.30 hodin v noci. Divadlo oživilo kulturní život a pocit komunální soudržnosti.
Trhy v Gossengrünu
Trhy se konaly v Gossengrün na svátek Petra a Pavla jako církevní slavnost pak na konci září a těsně před Vánocemi. Dobytčí trhy byly zavedeny 1851. Vzhledem k široké popularitě a poptávce od r.1853 z původních šesti trhů v letních měsících se konaly od roku 1877 dobytčí trhy každý měsíc. Naháňka byla původně na náměstí, od r.1896 u Střelnice. V roce1903 tam bylo přivedeno na 8870 kusů hovězího dobytka a prasat 865.
Zvyky a obyčeje
Zvyky byly v okrese Falkenau v Gossengrünu pečlivě udržovány a prováděny. Hlavní místní obyčeje byly:
Bubnové hlášení:
Oficiální, ale také soukromé oznámení bylo vybubnováváno až do roku 1938. Příslušník městské samosprávy vyvolával zprávy Rady města na několika místech v obci - pozornost si zajistil bubeníkem, který ho doprovázel. Oznámení mohlo být také soukromé povahy, za úplatu. V posledních letech byla tato instituce používá také pro legraci. V roce 1938 byly umístěny na horní a dolní náměstí reproduktory.
Procházka - špacírování:
Za letních večerů se Krajkovská mládež procházela ulicemi, a sice od Střelnice k domu Haus Schönecker a zase zpátky. Později se mladí muži vraceli do hospod.
Den mužů:
Každý večer byl jiný hostinec připraven na návštěvu podnikatelské komunity tak, že:
Pondělí: panský hostinec Maierl
Úterý: Schwarz a Lindner
Středa: Webermichl
Čtvrtek: Střelnice
Pátek: Schöneckerwirt
Sobota: Radnice
Neděle: Ferdl
podle knihy Gossengrün und sein Umland - Porträt einer Kleinstadt im Egerland Von Reinhold Erlbeck und Wilhelm Erlbeck přeložili: H.Škodová a M.Müller